Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

24lbs of potatoes cost $288. How much would 29lbs cost?

Respuesta :

absta2710 absta2710
  • 02-01-2017
300 dollars
288 divided by 24 = 12
288 + 12 = 300 dollars
Answer Link
izzirpmm
izzirpmm izzirpmm
  • 02-01-2017
$348 you divide 288 by 24 to get the single amount and then multiply the single amount by 29. since the single amount is 12 dollars when multiplied by 29 it is 348

Answer Link

Otras preguntas

The lovin lemon company sells a 4 gallon jug of lemonade for $24. the sweet and sour company sells an eight pack of 1quart bottles of lemonade for $16.00. which
What is the even perfect square roots between 100 and 500
True or false: A voluntary association is typically a nonprofit organization formed to pursue some common interest.
Solve. w – 8 = 32 A. 4 B. 24 C. 40 D. 256
What is the best definition of the term interest rate? a. the rate of return on a business risk b. the price for borrowing or saving money c. the cost of impr
What is the value of u + v + w when u = –10, v = 4, and w = 8? a. –22 b. 2 c. 14 d. 22
hector is visiting a cousin who lives 350 miles away he has driven 90 miles how many more miles does he need to drive to reach his cousins home?
what is a mealworm a worm,an insect or an amphibian
What arguments can make against nativism and anti-immigrants feelings?
Which best describes the way historians consider letters and journals?