135136 135136
  • 01-11-2021
  • Mathematics
contestada

Juan spent $3.48 on apple juice. Apple juice costs $0.12 per ounce. How many ounces of apple juice did Juan buy?

Respuesta :

jjodlask
jjodlask jjodlask
  • 01-11-2021

Answer:

29 ounces of juice

Step-by-step explanation:

3.48 divided by .12 is 29 ounces

Answer Link

Otras preguntas

What is the inequality for the question 3x-2<10
Select all that apply. The Russian Revolution of 1905 had its roots in _____. -World War I -Russo-Japanese War -the discovery of vast oil fields -economic and p
What were the two main areas of dispute between Russia and Japan during the Russo-Japanese War? Korea Manchuria China Siberia
Seven hundred twelve thousandths in expanded form
What two facts can you double to find 8x4?
if y=14 when x=8, find y when x=12
To go from Ur to the Halys River, one would travel more than 600 miles northwest. a. Yes b. No
Which statement best describes the Renaissance? a. a time of worldwide achievement in art and literature inspired by a religious revival in the sixteenth centu
Which property of addition is shown in the equation below? a+bi+0+0i = a+bi
How did South Carolina respond to the election of Abraham Lincoln as president in 1860?