tink122 tink122
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada


There are two sizes of milk to choose from at the grocery store. A 3-quart cartoon costs $2.78,
while a 4-quart carton cost $3.87. Which is the more economical buy and why?

Respuesta :

amayal1kes3
amayal1kes3 amayal1kes3
  • 02-11-2021
Three quart carton because even though it’s less quarts you save more money
Answer Link

Otras preguntas

How do computers read zeroes and ones?
The term meaning the death of bone tissue resulting from insufficient blood supply to an area of bone is
please solve this for me please
To classify a quadrilateral, use the slope of opposite sides to determine if the sides are ____________. parallel or perpendicular parallel or equal perpendicul
Write the following decimals as fractions. a. .76 b. .3 c. .262 d. .8053
The cost of gasoline increased 75 percent in one year. If the cost after the increase was $2.45, what was the cost before the increase?
what is the order that occur during a Shinto wedding ceremony? plz help
which foods should you avoid top keep your digestive system healthy? A)fatty foods B)high-fiber foods C)whole-grain foods D)water
is 6r and -15r like terms?
Relating to the New Stone Age from around 9000 BC to 3000 BC is best defined as __________. A)precambrian B)mesozoic C)paleothic D)neolithic