aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

A climber is on a hike.after 2 hours he is at an altitude of 400 feet. After 6 hours, he is at an altitude of 700 feet. What is the average rate of change?
determine whether each expression is meaningful as  a real number  yes or no?   -√9
An element with mass 1000 grams decays by 14.8% per minute. How much of the element is remaining after 11 minutes, to the nearest 10th of a gram?
What is the state at which a net force is zero called
What area of the long bone is covered with cartilage
write the equation in function form.then graph the equation x-3y=-9 ???
What are the possible values for x in the equation 4x^2 = 64(1) x=0        (2) x=4       (3) x=4,-4      (4) x=0,4,-4
if square root of 405 rounded to the nearest thousandth is 20.125  how do u simplify to get to that answer, thank u.
in a geometric series t1=23,t3=92 and the sum of all of the terms of the series is 62813. How many terms are in the series
you are building a birdhouse that will have a volume of 128 in^3. the birdhouse will have the dimensions shown a. write a polynomial that represents the volume