torrey07 torrey07
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

elle can buy 2 quarts of milk for 3$ or 1 gallon milk for 3$ which is the better deal

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2017
1 gallon for $3 is the better deal because you're getting twice as much for the same price
Answer Link
LillyPrince
LillyPrince LillyPrince
  • 03-01-2017
2 quarts is half of a gallon, 4 quarts is one gallon. So the question is pay 3 dollars for half a gallon, or pay 3 dollars for one gallon? Which would you do? they both are the same price, but one is half as much.

Therefor, 1 gallon of milk is a better deal.
Answer Link

Otras preguntas

the band members sold 316 juice drinks for a fundraiser. they sold 52 more grape drinks than strawberry drinks. how many of each type of juice drink did they se
We elect a U.S. Senator for how many years?
What was one important thing that Abraham Lincoln did?
Which polyatomic ion is found in the compound represented by the formula NaHCO3? (1) acetate (3) hydrogen sulfate (2) hydrogen carbonate
What are the two parts of the U.S. Congress?
a horse moves a sleigh 1.00 kilometers by applying a horizontal 2000 Newton force on its harness for 45 minutes. what is the power of the horse?
What is the name of the national anthem?
what does monarchy mean and how can you put it into a sentence
help on questions 11 and 15 Add and simplify if possible
Which term represents a type of nuclear reaction? (1) condensation (2) vaporization (3) single replacement (4) natural transmutation