trevinos51908
trevinos51908 trevinos51908
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

a package of twelve eggs cost $5 at this price, how much does each individual egg cost?



please helpppp

Respuesta :

RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 03-11-2021

Answer:

About 0.42

Step-by-step explanation:

To find the answer You first have to divided because you have to find how much does one egg cost.

$5 divided by 12 = 0.41666666666 Round to 0.42

Therefore one individual egg cost  about 0.42

Answer Link

Otras preguntas

What new weapon was introduced? • The lightsaber • The bayonet • The Golden Gun
Mike is in his house watching television when two policemen knock at the door. They accuse Mike of having stolen property, enter the house, and take several thi
The evidence below has... This question is based on The Hunger Games by Suzanne Collins. To stay alive in the Hunger Games, Katniss must learn to hide her true
Socrates argued that knowledge is virtue and that vice is ignorance. Do you agree or disagree with Socrates?
Which approach to foreign policy involves sending ambassadors to other countries? Isolation Diplomacy Intervention Imperialism
hey does anyone play nitro type!?
In a 150-word response, discuss two methods for connecting with others that you have used in the past, and two other methods you would consider using in the fut
1. What political ideas come from ancient Greece and Rome?
According to the author (Plutarch), what caused the problem that led to the suggested reform by Tiberius Gracchus?
Can someone help me please thank you!