forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

Find the solution to: -2x+7<-41
Help me please? Giving out brainliest!!
What is the meaning of the word wonderment as it is used in paragraph 2?
How many grams of sodium chloride should you theoretically produce if you start with 5.00 grams of calcium chloride and excess sodium carbonate? (answer in numb
can someone help me ASAP​
Please help Predict how the inability of a species to adapt within a changing environment may contribute to the extinction of that species.
HELP FOR BRAINLIEST AND #$ POINTS
at the cellular level, what caused Sally's cancer
Can someone help me please?
Scientists are still a long way from fully understanding the psychological effects of video games.