We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

Identify the type of error in the sentence. If the sentence contains no error, select C. After school we planned to do homework and swimming. definition struc
Work out 4/7 of 5 Help me please
During the budget crisis of 1995, president clinton vetoed the budget passed by congress because of
C=6/(6+12)*180 help please
1.Look at the following numbers: -6, 0, 6, 12 Which pair of numbers has a sum of 0? A: 6, 12 B: 0, 6 C: -6, 0 D: 6, -6 -----------------------------------------
25.Work out the volume of this prism? Please help in for tomorrow
The premium of a health insurance plan refers to the _____. A.employer contribution B.total cost of insurance coverage C.employee contribution D.best coverage
Which of the following is a germanic language? a. spanish b. italian c. french d. english
what is the purpose of a persuasive eassy
what is the value of the expression 22 62 ÷ 22? 10 13 16 36