jtuchanf0001
jtuchanf0001 jtuchanf0001
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 5 bags of bananas for $23.15 . How much would it cost if you were to buy 6 bags?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: $26.16

Step-by-step explanation:

23.15 / 5 = 4.63

4.63 x 6 = $26.16

Answer Link

Otras preguntas

The pH scale: ranges in value from 0.0 (acids) to 14.0 (bases) has a neutral point of 10 is defined with respect to the [OH−] ion includes all of these choices
Is the following statement true or false: Every diameter of a circle is a chord. Justify your answer using what you know about diameters and chords.
Find the x-intercepts for the parabola defined by the equation below. y = x2 - 9x + 18 A. (-3, 0) and (-6, 0) B. (0, -3) and (0, -6) C. (0, 3) and (0, 6) D
What happens to a cell’s ability to diffuse nutrients to/from the center of the cell as it gets bigger?
Feeling slightly uncomfortable during exercise A. can indicate that there's a problem with your heart. B. is a signal that something is wrong. C. mea
With your bare feet, stand with one foot on a rug, and the other foot on a tile, linoleum, or wood floor. Which one feels colder? Which one is really colder? Ex
what is theintensive care units is responsible for providing care for critically ill infants
Most of the bones of the skull are connected by immovable joints called __________.
help!!!!! 1!!! & 2!!!
Allan needs 3 qaurts of water to fill a pot for soup. How many times will he need to fill an 8-ounce measuring cup to fill the pot