brooklynperry45
brooklynperry45 brooklynperry45
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Baynes is shopping for rulers for her classroom. She wants to spend $19.75 on rulers and they cost $0.79 each. How many rulers, (r), can she buy?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: 25 rulers

Step-by-step explanation:

19.75/.79=25

Answer Link
leonardogalarza2004
leonardogalarza2004 leonardogalarza2004
  • 01-12-2021

Answer:

25

Step-by-step explanation:

Divide the total money, by the cost of each product:

$19.75/$0.79=25

Answer Link

Otras preguntas

Drivers must be careful when driving close to cyclists and should keep at least ____ feet apart when passing cyclists on the road.. . three. . four. . five.
Which ordered pairs are in the solution set of the system of linear inequalities?
previewing is a method used to
I obey the law more often if there s a chance that i might get caught.
Did Anybody Do The Julius Caesar Act II Graphic Organizer, I REALLY NEED HELP WITH IT.............
1. Yo _________ profesor. . estoy . soy . . . 2. ______las diez. . Están . Son . . . 3. Los muchachos ___________mexicanos. . están . son . .
Which of the following is not preserved under a dilation. I. orientation II. parallelism III. Distance IV. ANgle measure A. I only B. II,III,IV C.II and III
What Kingdom, Phylum, and Class does Spirogyra belong to?
Express the concentration of a 0.0390 M aqueous solution of fluoride, F–, in mass percentage and in parts per million. Assume the density of the solution is 1.0
What is the differences between prokaryotic and eukaryotic? Explain your answer.