stichgotrich8739 stichgotrich8739
  • 04-01-2022
  • Business
contestada

five boxes of bananas sell for $30.00. how many boxes can you buy for $9.00?

Respuesta :

zacharyhutcherson
zacharyhutcherson zacharyhutcherson
  • 04-01-2022

Answer:

1 box.

Explanation:

First, find out how much one box costs. To do this, divide 30 by five. This gives us $6. So if each box costs $6, then how many boxes can we buy if we have $9? The answer is one. Two boxes would cost $12, but we only have $9, so we could only buy 1 box and have $3 leftover.

Answer Link
erimatthew09
erimatthew09 erimatthew09
  • 04-01-2022

Explanation:

five box=$30

1 box =30 divided by 5 = 6

so 1 and a half = 90 because 1 box =6dollars so 1 and a half will be 90 dollars

mark as brainliest answer

Answer Link

Otras preguntas

need help not sure what to do
Please help me with this and thank you so much. Choose Three answers
Ben's dog is 2 m^3 and 10 kg/m^3. How many kg is she? Question 2 options: 20 10 0.2 5
If -1 2/3 is subtracted from 5 1/2, what will be the result? negative equal to 4 positive, but less than 4 greater than 4
I need help on my makeup work numbers 4-6
How does George Washington believe that the United States remain peaceful and prosperous
The perimeter of the triangle is 70cm the area of the triangle is a squared what is a squared
Which statements describe Newton and the law of universal gravitation? Check all that apply
A persons mental and health is most directly affected by
What is it Quartering Act