dmurallesny dmurallesny
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

Carl buys 1.5 pounds of grapes. The
grapes cost $2.39 per pound. To the
nearest cent, how much does Carl
for the grapes?
pay

Respuesta :

AutumnAsks AutumnAsks
  • 04-01-2022

Answer:

$3.51

Step-by-step explanation:

1 pound is $2.39 so divide by 2 and round up to the nearest whole number which is $1.12. Add $1.12(The cost of 0.5 pounds) to $2.39(The cost of 1 pound) to get $3.51 as your total.

Answer Link

Otras preguntas

nitrogeous base definition
Which statement is true regarding the functions on the graph?
Which hygiene practice has both social and health benefits?
How did the United States gradually awaken to the threat of totalitarian aggression in the late 1930s while still attempting to avoid foreign entanglements?
One is dollar is currently worth 84.1 Japanese yen. If you exchange 4,205 for US dollars, how much will you have?
All enzymes are proteins true or false
N 1917, a prohibition amendment to the constitution:
which sentence use the word distraught correctly
Barb has been a children's day care provider for several years in the small town of sallton. she has decided to give it all up and move to the big city for exci
lactation in mammals stimulus and response