lehaley5160 lehaley5160
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

The price of gravel is $24 for every 3/8 ton. Katie wants to know the price of 2 tons of gravel

Respuesta :

s1m1
s1m1 s1m1
  • 04-01-2022

Answer:

$ 128 for 2 tons

Step-by-step explanation:

3/8 ton is $24

   2 ton is $?

→to keep the proportion the same we write

?$ / 2 ton = $24/ (3/8)

→rewrite 24/ (3/8) as (24/1) *(8/3) because if we divide by a fraction is the same as multiplying by it's inverse

? / 2  = 24*8/ 3

→solve to find the unknown amount of money

? = 24*8*2 /3

? = 128

Answer Link

Otras preguntas

To make sure your reader remembers the point of your essay, which of the following is most important? A. The introduction B. The ending C. The order in which y
what is the Independance date of Sri Lanka?
The war giving Cuba independence from Spain was the: battle of Manila Bay Boxer Rebellion Spanish-American War
to decrease an amount by 42% , multiply by ????
Which atom is smaller? 1) air 2) hydrogen
What feature of the continent best suggests that they were once joined?
What were the names of Columbus’ ships? A) Nina, Pinta, and Santa Maria B) Nino, Victoria, and Santa Maria C) Victoria, Pinta, and Hispanola D) Nina, Victoria,
Describe in words what it means for a number to be a factor of another number.
Find the quotient 12,3 A. 15 B. 4 C. 2 D. 9
Which word in the sentence does the adverb modify? The new neighbors planted a rose garden yesterday. a. rose b. neighbors c. planted d. garden