iDetectYT982 iDetectYT982
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Selena buys 4 peaches that weigh 1 pound in all. Each peach weighs the same amount. Peaches are on sale for $2.24 per pound.

Respuesta :

rbartlow2806 rbartlow2806
  • 01-02-2022

Answer:

4 ounces   IF...

Step-by-step explanation:

(16 ounces to a pound)

are they asking how much each peach weighs? (16/4=4)

Answer Link

Otras preguntas

A package of 5 pairs of insulated gloves costs $44.95. What is the unit price of the pairs of gloves
once a contract for sale has been signed, the purchasers have what
Interior and exterior angles
Shelby has 3 five-dollar bills and 2 nickels. How much money does she have?
Factor the expression v² - v - 20 into TWO binomials.
How was the development of the steam engine in response to a fuel shortage?
What is bondage and discipline? (B-D)
If a=50,sigma fiui =-36, sigma fi=35 ,h=10 then find mean.​​
What factors help predict why the populations of some countries grow faster than others?
In the article the besst of Loch Ness which is tje following wtaments best expresses a central idea of the article