whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One baseball costs $2.99. A bin of 12 baseballs cost $34.99. Is it cheaper
per baseball to buy 1 or 12?

Respuesta :

sammantha27 sammantha27
  • 02-02-2022
It’s cheaper to buy 12 . If you bought 1 baseball 12 times it would be $35.88
Answer Link
ayomidekempharris
ayomidekempharris ayomidekempharris
  • 02-02-2022
It’s cheaper to buy 12 baseballs because if you buy 1 you would have to double up, if you bought it 12x it would b 35$ and some change.
Answer Link

Otras preguntas

What is one human activity that ma have caused the average temperature of the atmosphere to increase in recent years
What do you do when you blueprint to generate a topic
What caused the Quebec blackout of 1989?
Georgia was 100 percent in favor of ratifying the Constitution. Yet unlike New Jersey and Delaware, the state is not completely covered by “Federalists in major
The sum of two numbers is 82. Their difference is 24. Find the two numbers. (Use the Substitution Strategy) -Define the variables and write a System of Equati
If the items in a list or series contain commas, what punctuation should be used between each item? Select one: apostrophe comma semicolon period
Which of the following best describes he impact of specificity on the components of skills related fitness
A spotlight at a dance club flashes every 25 seconds. Another spotlight flashes every 30 seconds. Both lights just flashed . After how many minutes will both li
What 2 enzymes are used during DNA replication? describe what each does during replication
factor completely 2n^2+3n-9