aaronalexchalackan aaronalexchalackan
  • 03-02-2022
  • Mathematics
contestada

A floor of a rectangular hall measures 25 m long and 15 m wide . The cost of tiling is $100 per sq.metre. How much money isneeded for tiling the entire floor?

Respuesta :

lvmelton415
lvmelton415 lvmelton415
  • 03-02-2022

Answer:

37'500$

Step-by-step explanation:

25*15 (to find the area of the hall in square metres) = 375

375*100=37,500

Answer Link

Otras preguntas

the temperature of a ___ animal changes with the temperature of the surroundings​
Which line of text from "The Most Dangerous Game” best supports the claim that Rainsford learns to fear the general?
Describe how, and at what levels, decomposers operate within an ecosystem that has 4 trophic levels - producers, primary consumers, secondary consumers, and ter
Si yo (1) (vivir) en Uruguay, me gustaría vivir en Montevideo. No he conocido a nadie que (2) (estar) allí antes. Mi amigo Daniel me recomendó el año pasado que
It takes Bill 3 minutes to eat one apple and it takes Frank 5 minutes to eat 2 apples. How long would it take for frank and bill to eat a dozen apples (12).
Herpetology is the study of what? Birds, Exotic animals, Zoo habitats, Reptiles
what do you do on Wednesday? ​
Please answer the number sentence I will mark brainliest
The absolute value of any complex number a + bi is the ___________ from (a, b) to (0, 0) in the complex plane.
9 pounds of ground beef cost $40.32. What is the price per ounce?