arzuzamora
arzuzamora arzuzamora
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME ASAP DUE TOMORROW
PLEASE SHOW WORK​

PLEASE HELP ME ASAP DUE TOMORROW PLEASE SHOW WORK class=

Respuesta :

kraymond70 kraymond70
  • 04-02-2022
the unit rate is 4.5

to find the unit rate you’re going to divide the servings by the # of packages

27 / 6 = 4.5 so for everyone 1 package there is 4.5 servings
Answer Link

Otras preguntas

4) Arnold ate breakfast at a restaurant. His total came to $76.75. There is an 8% sales tax and 15% tip. What is Arnold's total cost? Show all your work and lab
Which planet in our solar system is most habitable, besides Earth?
4. Which ratios form a proportion? Use cross products to test each pair.A. 9/17 27/50B. 12/35 24/75C. 15/55 33/121D. 12/35 20/70​
Which of the following is NOT something that retrotransposons and typical DNA transposons have in common? Which of the following is NOT something that retrotran
which of the forst 13 colonies were funded more for economic than political or religious reasons​
A theater group charges $12.50 per ticket for its opening play of the season. Production costs for the play are $150. Which function could be used to determine
This part of the cell stores wastes, water or food.
on a scale drawing 4 inches represents 25 miles if a line segment on the drawing is 6 inches long what distance dose this like segment represent​
On December 31, 2017, a company sells a plant asset that originally cost $375,000, receiving cash of $125,000. The accumulated depreciation account had a balanc
How did the us respond the bombing of Pearl Harbor