joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ASAP 10. Mike and Pete together have $84.00. If Mike has $24.00, what is the ratio of Pete's amount to Mike's amount?
When using [EmployeeID] as the unique identifier of the Employee table, [EmployeeID] is an example of which of the following? a. Key attribute b. Foreign key c.
Make a title about this short paragraph and write a statement that is your own opinion about the paragraph
1. Sulfo industries incurred the following costs. A. Wood used in the production of furniture. B. Straight-line depreciation on factory building C. Screws use
what are the chromosomes of an animal​
What is the period of the cosecant function graphed below? A) pi/2 B) pi C) 3pi/2 D) 2pi
If you cook a marshmallow a few feet above a camp fire, it will cook mostly by A) radiation OB) conduction C) convection EXPLAIN YOUR ANSWER I DONT TAKE LINKS O
Sea urchins tend to have great camouflage because they sometimes carry what two animals on there shells?​
All species have a maximum tolerance limit before they are no longer suited to live in their environment. In three to five sentences, discuss the potential outc
What is the least common multiple of 324 and 245?