laylaparisawesome laylaparisawesome
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Judy paid $10.48 for a number of
toothbrushes. If each toothbrush
costs $1.31, how many toothbrushes
did Judy get?

Respuesta :

emonigriffin617 emonigriffin617
  • 01-03-2022
Judy got 8 toothbrushes. You can get this answer by setting $10.48= to $1.31x. X being the variable representing how many toothbrushes she brought. And the solve for x by dividing 10.48 by 1.31 to get 8
Ver imagen emonigriffin617
Answer Link

Otras preguntas

3. Seasonal changes on Earth are primarily caused by the A) parallelism of the Sun's axis as the Sun revolves around Earth B) changes in distance between Earth
What is the best way to lose one pound? a) Reduce calorie intake by 7,000 b) Reduce carbohydrate intake by 3,500 c) Reduce carbohydrate intake by 7,000 d) Reduc
How to put 5.5÷5 in a model
Anil has noticed that infertility has been affecting many of his intergenerational friends and family. Based on this observation, Anil is writing his senior the
1. How did Constantinople get its name?
The embryos of all animals undergo gastrulation, a dramatic reorganization of cells critical to formation of the animal body. Do you understand all the terms as
Calculate the weight of one medium egg if a dozen medium eggs has an average weight of 21 ounces
Sonya makes a pattern of values for x and a pattern of values for y. Which ordered pair continues the patterns and has an x-value of 6?
The second neuron's axons extend to the from the ganglion.
explain Why DNA must be copied during interphase before cell division can occur?