emustafa emustafa
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Diego bought mini muffins for $4.20. If 1mini muffin is $0.35, how many muffins did he buy? Show your reasoning

Respuesta :

5nssi4h6k2
5nssi4h6k2 5nssi4h6k2
  • 01-03-2022
He bought 12
4.20 divided by 0.35= 12
Answer Link

Otras preguntas

multiply 725base 9× 367base 9​
Suppose you buy 6 cans of peaches at $1.10 each, 5 cans of corn for $.89 each, and 3 boxes of breakfast cereal at $3.52 each. a. Write three expressions; one ea
Find the slope of the line containing the points (5, 3) and (-7, 2).
I need help ASAP!! Please explain how to solve the question
What is the value of x? Enter your answer in the box.
Why are inhabitants of democratic countries dissatisfied?
PLEASE HELP ASAPP :( Find the area of triangle ABC. Answer Options: A. 18.52 units² B. 12.16 units² C. 15.14 units² D. 31.27 units²
Benjamin Franklin said, "An ounce of prevention is worth a pound of cure." This can be applied to your physical health, mental health, and fitness. What do you
In The Wonderful Wizard of Oz, one member of the group is unable to cross the river. Who has a problem crossing and what is the problem?
Economy Hardware Store ordered items retailing for $2,500. They received a chain discount of 20/5/2. Find the net cost.