kamila208 kamila208
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada


Rosa bought 3 pairs of shoes. Each pair cost $40. She paid $120
for all three pair.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-03-2022

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

Each shoe costs $40.

Then 3 pairs would cost :

40 x 3

= $120

Answer Link

Otras preguntas

How are ratios used in everyday life?
Some unicellular organisms are similar to _______ because they have the ability to _______. A. birds, fly B. reptiles, lay eggs C. animals, move D. plants, prod
a manufacturer ships its product in boxes with edges 4inches. if 12 boxes Are put in a carton and completely fill the carton, what is the volume of the carton
Which supports the hypothesis that life has changed over time? A. Organisms differ from one part of the world to another. B. The atmosphere of the early earth w
what is 5/12 divided by 5/8
I REALLY NEED HELP WITH THIS CHEMESTRY PROJECT. I DO NOT UNDERSTAND ANYTHING OF THIS. CAN YOU GUYS PLZ HELP ME? Problem: You and your team work at Southern Nev
If last year, nadia earned $31,025. of that amount, she spent $3612.59 on food. what percent of her income went to food, to the nearest tenth of a percent
Sara can take no more than 22 pounds of luggage on a trip. Her suitcase weighs 112 ounces. How many more pounds can she pack without going over the limit?
Which event led most directly to a decline in the political power of ancient Greek city-states in the Mediterranean Sea? A. Fighting between city-states led to
Intersection of Two Lines x+y=3 2x+y=5 Solve by the Elimination Method