goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

In the body of a human or other complex organism, a group of similar cells performing similar functions is called a/an a. organ system. b. tissue. c. cell. d
The sun generates energy through what? a. nuclear fusion b. helium building c. hydrogen synthesis d. atomic separation
Who was the 21st president of the united states?
he Fifth Amendment guarantees that no person can be made to witness against himself in court. This means that a person cannot be forced to speak about or confes
Which of the following is an accessory organ of the integumentary system? a. corium b. sebaceous gland c. thyroid gland d. epidermis
Who described atoms as small spheres that could not be divided into anything smaller? bohr dalton rutherford thomson
Which quadrilateral always has two pairs of parallel sides and four right angles? a. kite b. parallelogram c. trapezoid d. rectangle
which numbers belong to the solution set of the inequality x/8 <-10
which property is illustrated by the following statement? if hxa =rgi, then rgi =hxa
write the ratio as a fraction in simplest form, with whole numbers in the numerator and denominator. $3.50 to $2.50