ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

Why was their conflict between northern and Southern Sudan
What is the sum of the angle measures in a 16-gon
Simplify: 19x – y – 2z + x + 5y + 2z
The population of fish in a certain lake follows the logistic growth function f(t)=25000/1+8.25e^-0.076 where t is the time in years. According to the growth mo
A proportion is an equation that states two _____ are equal
BRAINLIESTTTT ASAP!! 1. Which of the following types of galaxies is least common? Elliptical Irregular Lens Spiral 2. Picture question...
To convert a string to an integer, you use the valueof() method of the ____ class.
Let's say that for 1998 real gdp was $4000 billion. then, in 1999, nominal gdp was $5445 billion, while the general price level increased 10 percent in 1999. gi
Please help ASAP need answers thank you
need some help on demostrative adjectives part A and C