tamajaliwashington tamajaliwashington
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

1. Abbie is going out for pizza with her friends. For $60 total, they can buy p pizzas. Each
pizza costs $12.
Equation:

Respuesta :

12693496
12693496 12693496
  • 03-03-2022

Answer:

5 pizzas

12p=60

Step-by-step explanation: just divide 60 by 12 and then you get 5

Answer Link

Otras preguntas

How does usaa enhance consumer motivation by making itself and its offerings personally relevant to customers?
What right is implied by the Second Amendment’s right to bear arms?
Enter the values in the interactive table to graph the line. A 2-column table with 4 rows. Column 1 is labeled x with entries negative 4, 0, 2, 4. Column 2 is l
Why should the american alliance of museums adopt a policy requiring free 2018 admissions to all art museums?
What is one way the Industrial Revolution changed how people worked? A. People worked longer hours to afford more expensive goods. OB. In general, women were no
EASY POINTS WILL GIVE BRAINLIST TO BEST ANSWER Lin brought money to a carnival to spend on rides. Each ride cost same amount. Afther 1 ride RIN has 22 left AFT
Smiles, friendly touches, shaking hands are all signs of __________ in western societies.
Find the equation of the tangent to curve y²-18x = 0 at Point (2,6)​
Why do you think that companies in the united states were slow to adopt the quality management principles japanese companies had used to gain market share world
Why would scientists be more confident in one explanation than another?