schoolgirlineedhelp schoolgirlineedhelp
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A caterer needs to buy 22 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there? work shown please.

Respuesta :

6744299
6744299 6744299
  • 03-03-2022

Answer:

1. 8/$12=21/$x then cross multiply.

2. 1/$1.5, we're looking for cost so $1 is more reasonable

3. $31.5

Step-by-step explanation:

12x 21/ 8 = 31.5

Answer Link

Otras preguntas

what is the name for the S2- ion
What is the author's perspective on 3D food? Select evidence to support your answer. Army Eyes 3D Printed Food for Soldiers
Which of the following is a statistical question? A. What is the average of all your scores this semester? B. What was your score on the last exam?
How does Gulliver treat the Lilliputians? He treats them fairly. He makes fun of them. He terrorizes them. He treats them like pets.
According to the novel, a person can see a kachina if he is:
Good night every one be safe wear a mask and dont forget to wash your hands
Two positive numbers have a difference of 8 and a product of 33. What are these numbers? OA. 4 and 12 OB. 3 and 12 О С. 4 and 11 OD 3 and 11 Reset Next
6) What is the value of w? w + 3 /4 = w - 2 /2
why does the narrator give away two parts of the ending of the story? (The Book Thief)
what structure is responsible for moving the chromosomes during mitosis?​