soyyymia soyyymia
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

parsnips were priced at 3 pounds for $1.23 what was the price per pound? how much would 10 pounds of parsnips cost?

Respuesta :

keeshasirju4
keeshasirju4 keeshasirju4
  • 03-03-2022

Answer:

The answer is $4.10

Step-by-step explanation:

If 3 pounds = $1.23

1 pound =1.23/3

= 0.41

Therfore 10 pounds = 10× 0.41 = $4.10

Answer Link

Otras preguntas

Find the surface area of the prism below. See attachment, 58 cm is incorrect.
Help me on this one NOW
What is the importance of root cap
What is the Slope of a line That contains (2,5) and (3, 1) Sketch the graph. Need help with this question.​
Please help with this question
There's over forty different toppings at JJ's Pizza Emporium! Which is your favorite?
Which phrase describes a primary consumer? A. algae that create the simple sugar glucose using light energy B. bacteria that break down dead leaves into nutrien
As the tides of political popularity rise and fall, would it be possible for the ideals of the Moral Majority to resurge? What would have to take place in socie
What is a biome and can someome give examples of one?
assume that lines that appear to be tangent are tangent o is the center of the circle