TictokGlodenMaster
TictokGlodenMaster TictokGlodenMaster
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

A. $5.25

B. $6.15

C. $7.00

D. $9.30

A 525 B 615 C 700 D 930 class=

Respuesta :

cb0009
cb0009 cb0009
  • 04-03-2022

Answer:

$6.15

Step-by-step explanation:

1.80/2=0.9

3.50*1.5=5.25

1.75+0.9=6.15

Answer Link
AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 04-03-2022

Answer:

B) $6.15

Step-by-step explanation:

It is given that: 1 pound of corn = $1.80

                         1 pound of green beans = $3.50

You are buying 1/2 a pound of corn, or: 1.80/2 = $0.90

You are also buying 1 1/2 pounds of green beans, or 3.50 x 1.5 = $5.25

Add the two costs to get the total amount:

$5.25 + 0.90 = $6.15

B) $6.15 is your answer.

~

Answer Link

Otras preguntas

1. What is the name for a substance formed in a chemical reaction?
6 equals 1 minus 2n plus 5
Which element is likely to have the highest thermal conductivity? antimony carbon sodium gallium
Which level of government has the authority to tax residents? State and local Local State Only the state level
In the global economy, Japan is a major participant because their location A) has made them a major military power. B) allows Japan to received aid from the Un
2 issues in sports that can impede nation building
Why is 6/8 greater than 5/8 but less than 7/8
the best way to find out if a particular business is a good fit for you is to
Which sentence uses capital letters correctly? A. Ada is from the Island of puerto Rico. B. Ada is from the Island of Puerto Rico
How can spot support nation building