harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

How do I solve for X?
Question Which of the following is NOT in scientific notation? A. 9.308 x 105 B. 2.758 x 10-6 C. 1.043 x 108 D. 0.316 x 10-4
Find the lateral surface area of the triangular prism. A) 420 cm2 b) 480 cm2 c) 540 cm2 d) 620 cm2
please help :DDDD 50 pointssss and brainliest Sasha solved an equation, as shown below: Step 1: 8x = 56 Step 2: x = 56 – 8 Step 3: x = 48 Part A: Is Sasha's sol
Please help i don't know please e​
What is the mode of the data set? 8 9 10 5
how are baby animals different from human babies​
1. The Respiratory system allows the movement of _______________ into the body and ______________ gas out of the body. (4 marks) 2. Inspiration or inhaling mea
Pls answer 1 + 1 this is too hard
Please just help. I’m stuck on math! Determining spinner probability Lol BUT please help! If you know how to do this