agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

When congress sent Andrew Johnson the civil bill of rights he what?
A textbook store sold a combined total of 309 sociology and history textbooks in a week. The number of sociology textbooks sold was two times the number of hi
Is there an error in writing 5 × 5 × 5 as 3-5? If so, what is it? A. There is no error, because 5 × 5 × 5 = 3-5. B. There is an error, because 5 × 5 × 5 = 5-1
60 POINTS!!!! After the War of 1812, the United States was seen as a greater military power because A. it had won the war. B. there was no clear winner. C. US l
The Patel family went apple picking. The number of red apples they picked was 2 2/9 times the number of green apples they picked. If they picked 45 green, how m
Why did john f. kennedy consider civil rights a moral crisis for the nation?
solve the equation 5t-3=2+3t
A publisher reports that 55% of their readers own a particular make of car. A marketing executive wants to test the claim that the percentage is actually diffe
Classified by Aristotle, arguments that the writer/ speaker creates are known as __________________. A) Statistics B) Inartistic C) Hard Evidence D) Artistic
Where should the quotation marks be in this sentence? Do you want it now? I asked. A: "Do you want it now?" I asked. B: "Do you want it now? I asked." C: Do you