28450337 28450337
  • 03-04-2022
  • Mathematics
contestada

Ava buys 3.5 pounds of strawberries for $2.99 per pound. How much does she spend?

Respuesta :

lukasloveskittens
lukasloveskittens lukasloveskittens
  • 03-04-2022

Answer:

10.50$

Step-by-step explanation:

3 dollars a pound

3x3=9

half a pound, half the price which is 1.50$

9+1.50= 10.50

Answer Link
mahin30 mahin30
  • 03-04-2022

Answer:

$10.465 ≈ $10.47

Step-by-step explanation:

3.5 lb of strawberries * $2.99/lb of strawberries = $10.465 ≈ $10.47

Please mark as brainliest.

Answer Link

Otras preguntas

how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O