27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

An airplane flies a distance of 650km at an average speed of 300 km/h. How much time did the flight take?
Are earthquakes scattered randomly around the earth
PLEASE HELP!!!! What was the most immediate obstacle to the formation of Israel? A) Palestinians who lived there B) Rule by Arab nations C) Legacy of ottoman co
Help The sum of two numbers is 200 and the two numbers are in a ratio of 4:6.Find the larger number.
Evaluate the related series,of each sequence -9,-16,-23,-30,-37,-44
what two deserts border the Red Sea?
Let f(x) = 7x - 13. Find f-1(x).
what two deserts border the Red Sea?
explain the concept of racism and social Darwinism and how they relate to the policy of imperialism
Modern Western ideas about freedom, the value of the individual, forms of government, and systems of law came from __________. (Points : 2) Africa and India Gre