workinglj workinglj
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

And 18 ounce box of raisins cause $2.88 a 24 ounce box of raisins cost $3.60 which one is the better deal

Respuesta :

Mala388
Mala388 Mala388
  • 04-05-2022

Answer:

the 24-ounce box

Step-by-step explanation:

18/2.88 = 6.25$

24/3.6 = 6.67$

Answer Link

Otras preguntas

Between what two integers is √95?
The endpoints of CD are C(1, -6)and D(7,5). Find the coordinate of the midpoint, M
The number n is increased by 6% if the result is 318 what is the value of n
there are 20 houses on Park Street. Every third house has a street light in front of it. How many houses do not have a street light
what is mouse and how many types of mouse are there​
Read the following conjecture. Any number that is divisible by 6. Find a counterexample to show that the conjecture is false. 14 12 24 18
Name two resources for coping available to a person infected with an STI.
Will Mark Branliest if useful. Based on the evidence in this passage, which of the following was an economic development that encouraged trade in Europe from 12
What mass of silver will occupy a volume of 87.75 mL?The density of silver is 10.49 g/mL.​
1 word to describe french and Indian war