kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

helpp mee pleaseeeeeeeeee
The numbers -5,7,-18,and 0 are examples of
what is produced inside the nucleus during transcription that make it possible to move genetic information outside the nucleus? A. DNA B. mRNA transcript C. Pro
4 parts that make up the decleration?
What evidence from The Land, Part 2 best supports the claim that Paul is concerned for Mitchell’s well-being? Paul dares Mitchell to ride Ghost Wind even though
Estimate the square root of 296 to the nearest tenth.
Different classes of stocks are usually issued in order to Group of answer choices maintain ownership control, by holding the class of stock with greater voting
will give 30 points away, MUST INCLUDE EXPLANATION OR I WILL REPORT, have a nice dayJerry is 15 years old. In his town there is a curfew for teenagers his age t
A student is writing a research paper and must include sources from both magazines and books. The student is required to have at least 15 sources. • At least 6
who wrote the qur'an?