andreaa08
andreaa08 andreaa08
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

toillet paper is sold in cases for 36 rolls for $14.99 what is the per price per roll?

Respuesta :

Forever2216
Forever2216 Forever2216
  • 02-02-2017
Alright, so the unknown value here we want to know is the price of one roll of TP. Let's call it "x".
36x=14.99
Divide both sides by 36 to get the price of a single roll.
x=.41638888....
We have to round this to hundredths because we're talking in cents, so...
x=.42
Each roll of toilet paper costs 42 cents.
Answer Link

Otras preguntas

What are the solutions of the system?y = x^2 + 2x +3y = 4x - 2a. (-1, -6) and (-3, -14)b. (-1, 10) and (3, -6)c. no solutiond. (-1, -6) and (3, 10)
Could someone please help me with number one please thank you
Unlike European immigrants, Chinese immigrants in the 1800s faced
what is the simplified form of (3.25x10^3)(7.8x10^6) written in scientific notation?
When were TVs created?
What are example of onomatopoeia
Marcus and Cody both leave the park at the same time, but in opposite directions. If Cody travels 6 mph faster than Marcus and after 4 hours they are 64 miles a
NEED HELP NOW!!! The total ticket sales for a high school basketball game were $2,260. The ticket price for students were $2.25 less than the adult ticket price
how does knowing about supply and demand help
maurice has 54 fewer comic books than rebecca.they have 130 comic books together .How many comic books are in maurices collection ?how many comic books are in