a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

Who were the three men who made the majority of the decisions in crafting the peace treaties?
About 96% of the information in human DNA is found in gorilla DNA. This evidence supports which statement?
Which statement correctly describes the U.S. Constitution when it became the law of the land in 1789? A. It gave the president a lifetime term of office. B. I
He clasps the crag with crooked hands; Close to the sun in lonely lands, Ringed with the azure world, he stands, The wrinkled sea beneath him crawls; He watche
What is the best estimate for the sum of 3/4 and 1/12
How many chlorine molecules are in 35.5g of chlorine gas
please help i dont unsterstand
how would I write Doubling the quantity of a number decreased by six is less than negative thirty-six
45. Which observation of dihybrid crosses led to Mendel's law of independent assortment? A. Particular individual traits persisted for many generations. B. Man
Does the Associative Property always, sometimes, or never hold up for subtraction? Please explain.