JenicaZ355917 JenicaZ355917
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Use the graph to complete the statements.For every dollar you spend, you can getpounds of grapes.For each pound of grapes, you would need $

Respuesta :

ZabdielA212498 ZabdielA212498
  • 03-11-2022

We are given a graph of pounds of grapes vs dollar spent.

To know what $1 worth of grapes is, we go to the horizontal axis to locate 1 and trace up to where it meets up with the graph and on getting that point on the graph, we trace it left to the vertical axis to get $0.5 (50 cent)

To get the dollars' worth for each grape, we locate one on the vertical axis and trace it right to where it cuts the graph. This can easily be seen to

Answer Link

Otras preguntas

a region in which there is a high probability of finding an electron is called a field
Why is compromise an important part of democracy?
Can a change in matter take place in which energy is neither released nor absorbed?
A city in the Middle East that is sacred to Jews, Arabs, and Christians is __________.
How do you round to the greatest place value
Which word in the sentence is an indirect object?Choose all answers that are correct.Give Ben and his cousins a snack before bedtime.  A.cousins  B.snack  C.Ben
What does Lincoln mean when he says soldiers gave "the last full measure of devotion"?
Why did the British Monarchy's believe that they had a right to tax the colonies in order to help finance the French and Indian War?
7a-3=3-2a I don't know how to solve this question
R(p)=-1/2p^2+1900p at what prices p is revenue zero?