RomneyX53378 RomneyX53378
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

housing uses 3 cups of sugar to make 36 muffins how many cups of sugar will she need to make 60 muffins

Respuesta :

AviahG292859 AviahG292859
  • 03-11-2022

housing uses 3 cups of sugar to make 36 muffins how many cups of sugar will she need to make 60 muffins​

3 per 36

36 / 3 = 12

_______________

1 cups per 12 muffins

Answer Link

Otras preguntas

what operations are evaluated first
Jaime has 16 grapes. Samantha has 20 grapes. Each girl eats of her grapes. Which statement is true? A. Jaime ate more grapes than Samantha did. B. S
Observez comment la question avec "est-ce que" est formée puis sélectionnez la question inversée correspondante qui est correctement formée. Est-ce qu'Il y a un
If you click the increase font size button too many times and make the font size too big, you can click the ____ button until the desired font size is displayed
Why were the Federalist and and Anti-Federalist divided over ratification of the Constitution?
Hey guys I have 2 short Q! Ill mark as brainliest whoevr helps me ^~^ ThankU x3 (IMAGE is Below for both Qs!) What is the length of leg y of the right triangle?
What type of Microsoft Server serves as an email server?
Timmy traveled to Singapore in the summer he exchanged some american dollars for syngapore dollars$4 in us is about $5 in syngapore what is the unit rate of a s
what is 304 divided by 2 minus 26 plus 17 times 16
The equation that represents the canned goods order is 24x + 64y = 384, where x = number of minutes producing fruit cans and y = number of minutes producing veg