cfld cfld
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

Four students share 6 oranges equally. How many oranges does each student get?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2017
They get 2 each I know this because when you take 2 into 6 it comes out to being multiplied 3 in 2 groups each
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-03-2017
Each student will receive one and a half oranges (1.5)

6/4 = 1.5

Hope this helped, have a great day!
Answer Link

Otras preguntas

how do you know if a fraction is equal to one?
Which transport process always involves the movement of materials from inside the cell to outside the cell? A. phagocytosis B. endocytosis C. exocytosis D. d
which equation represents a line that is parallel to the line whose equation is y=-3x
What is genotype for a recessive trait found on the female chromosome? Yh Xh XH YH
During World War II, the tide turned in favor of the United States at the Battle of A. the Coral Sea. B. Okinawa. C. Leyte Gulf. D. Midway
Toward the end of the world, human height is reduced gradually. True or false?
mutliply 18 3/8 x 1/4
An 8- pound bag of apples costs $17.50.What is the unit price?
The character of Silas in Silas Marner may best be described as _____. honest emotional illogical
Please help with these math questions