piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

Besides the sun and planets what other objects make up our solar system?
PLEASE ANSWER QUICKLY!!!!!!!!! I want people to know that she was a great teacher who loved her family and her country. She had the courage to speak out and d
What hardships did the colonists suffer due to British policies
1/3m+3-5/6m=-15 what is the value of m?
URGENT: Analogies always confuse me. Edith: Outspoken:: ______ :Peaceful A. Anne B. Mrs. Van Daan C. Mouschi the cat D. Otto
Why would the French be more interested in the northern areas of America
write a paragraph about the 1760s in the American colonies usings the words revenue,effigy,resolution, boycott,and repeal
Jamal wants to compare his resting heart rate (number of heart beats per minute at rest) with his target heart rate. His target heart rate is_______________. Qu
trust paragraph and concluding paragraph for "thank you m'am"?(so my little sister has English 8 and we she needs help on making a good trust paragraph using 3
which organism has a central brain A.sponge B. hydra C. flatworm D. fish