Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

A sheet of glass has a density of 2 . 5 g cm 3 2.5 cm 3 g ​ 2, point, 5, start fraction, g, divided by, c, m, start superscript, 3, end superscript, end fra
Ramona decides to spend two hours taking a nap rather than attending her classes. Her opportunity cost of napping is a. the value of the knowledge she would hav
Briefly comment on the phrase "scientific certainty." Is it an oxymoron (a combination of contradictory words), or are scientific theories considered to be the
A major cigarette manufacturing company releases a new cancer study stating there is no link between cigarette smoke and cancer. You should be skeptical of the
HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
the sole of a tennis shoe has a surface area of 0.0290 m^2. if it is worn by a 65.0 kg person, what pressure does the shoe exert on the ground?
2 (4) (1/16) please help
Rachael is the owner of a watchmaking company. She has changed the company’s marketing mix and decided that she will target wealthy, craftsman-quality-seeking o
Work outa) 4/5 of 30​
A protein is composed of a sequence of chemicals, a long string of building blocks called ______. genes DNA RNA amino acids