hollwoodfaith hollwoodfaith
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

An office supply store advertises 4 reams of paper for $10.00 . How much would 6 teams of paper cost at this rate

Respuesta :

honeymoonxo
honeymoonxo honeymoonxo
  • 01-05-2017
To find the cost of one, you would have to divide 10 with 4 to get 2.5. So 1 team(or ream? i'm not sure on what you mean.) is equal to $2.50. Multiply that with 6 to get $15.00 :) 
x
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
4 reams:$10
6 reams:?
6×10÷4=$15. As a result, it will cost $15 for 6 reams of paper at this rate. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

A device that continuously measures and records seismic activity is placed in a remote region. The time, T, to failure of this device is exponentially distribut
solve the following equation 80=5k
Solve for an angle in right triangles T.T
Domain and Range for the graph
please help i will make you the brainliest
What acceleration is produced by a force of2000 N acting on a person of mass 80 kg?​
Making a profit by lending money is ____________. a. capital c. usury b. barter d. manufacturing PLS HELP WORTH MY GRADE Please select the best answer from the
Who were the only people that were notallowed to be a citizen in the Romanempire?A. womenB. slavesC. childrenD. Roman soldiers​
• D= 50 m • S= 40 m/s • T= ?
Why did Southern and Northern delegates disagree over whether the new Congress should have the commerce power? Northerners feared it would lead to expanded slav