Seudónimo Seudónimo
  • 01-06-2017
  • Mathematics
contestada

Which is a unit Rate?

A. 15 miles per gallon
B. 5 pounds in 2 bags
C. $8 for 3 boxes of crackers
D. 22 gallons in 5 days

Respuesta :

Kastman
Kastman Kastman
  • 01-06-2017
A, the answer is A. ----------------------just using space------------------


Answer Link
gettingoldfortniteba
gettingoldfortniteba gettingoldfortniteba
  • 02-07-2020

Answer:

15 miles per gallon  is a unit rate.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

hi guys pleas help me ;((
Joaquin consumes pizza and beer. His utility function is where P is the number of pizzas and B is the number of glasses of beer. Joaquin has $30, and he plans t
A chef has a favorite muffin recipe that uses 1/2 cup of blueberries for a whole batch.He has 3/4 cup of blueberries that he wants to wants to use.Which equatio
Open Response A mini fruit juice box contains 4 fluid ounces of juice. You need 2 quarts of fruit juice. How many mini fruit juice boxes will you need?
for the function f (x) = 8x – 7 Evaluate f (-2)
WILL GIVE BRAINLIEST!!! The graph of the equation y=3x+4 is shown. Determine the value of y for the point (-1, y) A. -2 B. -1 C. 0 D -1
Can you please explain how to answer this in a simple way and add a answer?
A contractor purchases 7 dozen pairs of padded work gloves for $103.32. He incorrectly calculates the unit price at $14.76 per pair for the expense report. What
Essay from "The Horseman in the Sky" and "The Sniper" (commonlit articles) compare and contrast the two articles . WILL GIVE BRAINLIEST i need before 3
Why do some U.S. citizens consider "politics" negative?