javierarechigaou1hmz javierarechigaou1hmz
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

Two pounds of peaches cost $4.20. How much will five pounds cost?

Respuesta :

irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
Set up multiplication of ratios so that they cancel out units that you do not need in your final answer...

5lb($4.20/2lb)=$10.50
Answer Link
choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
2 pounds of peaches cost $4.20
5 pounds of peaches cost $??

5 x 4.20 / 2 = 10.5

answer

five pounds will cost  $10.50
Answer Link

Otras preguntas

Which error would cause the trial balance to be out of balance?
Which of these is a muscle-building exercise? heating Weightlifting stretching relaxation
Sydney has been labeled an "alpha city." What is an alpha city?a. a city that has the potential for becoming a capital city b. a city that has a population over
If 3 times a certain number is increased by 4 the result is 28. What is the number? If x is "the number," which of the following equations could be used to sol
A study plan should include setting up a study area, establishing a study schedule, and _____. A. recording your grades B. memorizing everything, word for word
which is given as an example for how the paleozic supercontinent ice cap melted?
The formula for the volume of a pyramid is V=13BhV=13Bh, where B is the area of the base and h is the height. Rearrange the formula to solve for the height (h)
modal of 9 10 11 14 19 22 27 29 21 18 11 6
Solve for F. C= 5/9 (F-32)
A cyclist rides a bike at a rate of 24 miles per hour. What is this rate in miles per minute? How many miles will the cyclist travel in 5 minutes? Do not round