starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

Which equation is equivalent to 23x= 10? log, 10 = 30 log, 3x = 10 log 2 = 30 log 3.0 2
ano ang implikasyon sa kalinisang puri tungkol sa seksuwalidad​
What volume of chlorine gas at 27 °C, 812 mmHg, is required to react with an excess of carbon disulfide so that 5.00kJ of heat is evolved?
according to lady macbeths plan how will the king be killed
The book fair sold 60% of the books donated to the book fair. They sold 72 books. How many books were donated in all?
When using Fleming's Left Hand Rule to determine the direction of the force on an electron moving in a magnetic field, the velocity vector (V) is represented by
I need a answer ASAP
"Survival of the fittest" best means that an organism is answers 1.the one that can best survive in the environment 2.the one that is the biggest in the environ
A rectangular tank measures 13 cm by 8 cm by 10 cm. How many milliliters of water are in the tank when it is full? How many liters?
Which of the following is the solution to this system of equations? -2x + 3y = 18 x = -y + 1 Possible answers No solution Infinite solution 4,-3 -3,4