ambertingen5382 ambertingen5382
  • 02-10-2017
  • Business
contestada

A grocery store sells grapes for 1.99 per pound you buy 2.34 pounds of the grapes how much do you pay

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-10-2017
The answer to this question would be: $4.66

In this question, the grapes price is $1.99 per pound and you try to buy 2.34 pounds of grapes. Then you need to multiply the price with the weight of grapes. The calculation would be:

total price= price per pound * grapes weight(in pounds)
total price= $1.99/ pound * 2.34 pounds= $4.66
Answer Link

Otras preguntas

Help?? Stressing really hard, it'd mean a lot
A scientist investigates a new substance and finds that at 35° C, 146.2 grams will dissolve in 200.0 grams of water. Which similar experiment could be used to s
The organism that attaches itself to healthy cells is called a
Why are fewer animal species in grasslands a.grasslands have fewer habitats b.temperatures in grasslands vary more c.rainfall is low in grasslands d.the amo
How is the nucleus of an atom split?
4.2×9.35 please show the work
An angle measures 12 degrees less than three times it's supplement. Find the measure of the angle.
A social and political philosophy based on the belief that democratic means should be used to distribute wealth evenly throughout society is called socialism. c
During phase 3 of the 3-x-3 writing process, jamar is correcting his document’s grammar, spelling, punctuation, format, and mechanics. what is jamar doing?
Solve each system of equations by substitution Y=50x+4. Y-32x=40