ItzShadowYT ItzShadowYT
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

a certain type of nuts are on sale at $0.35 per pound tamara buys 2 pound of nuts how much will the nuts cost

Respuesta :

SL08 SL08
  • 03-10-2017
those are some cheap nuts, i would advise her not to buy them because if they're that cheap something might be wrong with them.

anyways,
.35*2 = .70

2 pounds of nuts will cost $0.70
Answer Link
hyene hyene
  • 03-10-2017
Ok so you’ll have to multiply $0.35 with the amount of pounds she buys, so $0.35 x 2 pounds. Which will give you $0.70 worth of nuts
Answer Link

Otras preguntas

I WILL MAKE YOU THE BRAINLIEST EASY QUESTION
What are the three strategies you can suggest your friend use to reduce his own risk of developing cardiovascular disease?
find the ratio in which the line segment joining the points (-3,10) and( 6,-8) is divided by (-1,6)
What is the significance of Constantinople then and now?
The figure below shows segments KL and MN which intersect at point P. Segment KM is parallel to segment LN: Two line segments KL and MN intersect at P. Segments
what is the volume of a right cylinder with radius of 2 meters and height of 9 meters
Compute the value of the discriminant and give the number of real solutions of the quadratic equation. 4x^2-7x+2=0
From the formula MgO how do you know that Mg is the metal?
Toben bought ​ 5 1/2 ​ pounds of chicken, which cost $3.50 per pound. What was the total cost of the chicken? Enter your answer in the box.
During percussion, a dull tone is expected to be heard over: