Emmad2985 Emmad2985
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 7 bags of bananas for $48.51. How much would it cost if you were to buy 5 bags

Respuesta :

kritter1
kritter1 kritter1
  • 03-10-2017
Find out the cost of 1 bag of bananas and multiply that by 5. 

48.51/7= $6.93 per bag 

6.93 x 5 = $34.65 for 5 bags 

Hope I helped :) 
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP VERY IMPORTANT !!!!!!! 10. June's father is 6 times as old as June. The sum of their ages is no less than 77. What is the youngest age June can be
What is the volume of a pyramid 4 cm,4 cm by 12 cm
4. Diego is thinking of two positive numbers. He says, "If we triple the first number anddouble the second number, the sum is 34."a. Write an equation that repr
66.6 reoccurring as a fraction .
1. What is the reason for the Hunger Games?
write the number 0.06 in scientific notation​
Describe the transformation from the graph of f(x) = x + 8 to the graph of g(x) = x − 3.
these notes are all on the line?​
Anya found the slope of the line that passes through the points (–7, 4) and (2, –3). Her work is shown below. Let (x2, y2) be (–7, 4) and (x1, y1) be (2, –3). m
Which graph is the result of reflecting f(x) = 1/4 (8)^x across the y-axis and then across the x-axis?