labenton8 labenton8
  • 03-09-2015
  • Mathematics
contestada

If 200 beads cost 48 dollars how much does 25 cost

Respuesta :

ayah1
ayah1 ayah1
  • 03-09-2015
200 beads = $48, so 48÷200 = $0.24, which is the cost of one bead.

If the cost of 1 bead is $0.24, then 25×0.24 = $6

25 beads cost $6
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following countries is not part of Latin America? a) Brazil b) Costa Rica c) Spain d) Cuba
What is the turning point of the graph of f(x) = |x+3| -2? (-3, -2) (-2, -3) (-3, 2) (2, -3)
helooooooooooooooooooooooooooo
look at the picture I really need help understanding!​
What are the answers here? Select all that apply.
A bag of pennies weighs 5.1 kilogram. Each penny weighs 2.5 grams. About how many pennies are in the bag? A. 20 B. 200 C. 2,000 D. 20,000
the students showed their teacher the injured bird on the playground???​
Two linear functions are combined with addition, and then the same two linear functions are combined by multiplication. Which functions could be the result of t
How can you know if this equation is true? 1/3+1/5=2/8=1/4
HELP!!! ASAP MARKING BRAINLIEST!!!!