aniayagunn
aniayagunn aniayagunn
  • 01-11-2017
  • Mathematics
contestada

At a discount grocery store, Jessica paid 0.72 for an 8-ounce bottle of spring water. What is the cost of the spring water per ounce?

Respuesta :

HandyMan133
HandyMan133 HandyMan133
  • 01-11-2017
Hey there!

The cost of the spring water per ounce is .09.
How?
You just divide. .72/8= .09
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ME FAST Name the parts of the distillation apparatus set-up. 2. 3. 5. 70 6. 10 7 8. 15 14 13. 10 09 13​
An airplane flying with the wind takes 2 hours to travel a distance An airplane flying with the wind takes 2 hours to travel a distance of 540 miles. The return
Please help me pls I beg pls pls pls please please PLEAAAAAAAAASSSSSSEEE
If the velocity of sound is 330m/s ,what is the wavelength of the wave of 100Hz ​
In Anne Frank diary of a young girl Anne accidentally does what after rubbing beans
Plsss help I don’t wanna fail math!!
How many prime numbers are between 0 and 20? [1 marks] 7 8 9 10
The newton is defined as the: A. Force of gravity acting on a one kilogram object at Earth's surface. B. Speed of an object when under the influence of Earth's
Melissa drove her car 200 kilometers in 2.5 hours. At this rate Kilometers does she drive per hour?
Help I don’t know what to do or where to start