alicia7727 alicia7727
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 16 oz package of brown rice cost 79cents and 32oz package of white rice costs $3.49 which package is a better deal

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2017

0.79 / 16 oz = 0.049 ( price for 1 oz of brown rice)


3.49 / 32 = 0.109 ( price for 1 oz of white rice)

 the price per oz of brown rice is cheaper then 1 oz of white rice so the brown rice is the better deal


Answer Link

Otras preguntas

Douglas Engelbart is credited with the invention of _____
Is 4/25 greater than 0.28
The final stable state of a succession is called the
What is the relationship between air temperature and its density? HURRY PLEASE!!!
america consists of different ______of people
please help asap!!!
What factors influenced development of the southern colonies?
Add an adverb a venus _______ snaps shut around insects
Which sentence BEST expresses the main idea of the story? A) People who are rich often get preferential treatment because of their money. B) Mr. Bullfrog thin
Douglas Engelbart is credited with the invention of _____